Garīgās mūzikas koncerts HILDEGARDES MEDITĀCIJA
Koncerts

Garīgās mūzikas koncerts HILDEGARDES MEDITĀCIJA

Laiks
24. Septembris, Sestdiena, 14:00
Vieta
Jelgavas Sv. Annas baznīca
Cena
€ 8
Pievienot
kalendāram
2022-09-24 14:00:00 2022-09-24 14:00:00 Europe/Riga Garīgās mūzikas koncerts HILDEGARDES MEDITĀCIJA Sestdien, 24. septembrī, plkst. 14.00 Jelgavas Sv. Annas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā skanēs vokālās grupas PUTNI… Jelgavas Sv. Annas baznīca info@kjelgava.lv

Sestdien, 24. septembrī, plkst. 14.00 Jelgavas Sv. Annas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā skanēs vokālās grupas PUTNI garīgās mūzikas programma HILDEGARDES MEDITĀCIJA, kas, harmonizējot ārējo un iekšējo pasauli, centrēta viduslaiku vizionāres, mūķenes, dziednieces un komponistes BINGENES HILDEGARDES mūzikā.

Kopā ar vokālo grupu PUTNI koncertā uzstāsies ērģelniece Kristīne ADAMAITE, dziesminiece Anta EŅĢELE un situminstrumentāliste Virdžīnija LAUBE – VĪTIŅA. Skanēs arī igauņu komponista Arvo Perta, Parīzes Madlēnas baznīcas ērģelnieces Žannas Demesjē, renesanses meistara Orlando Gibonsa, Raiena Klēra, Kastīlijas valdnieka Alfonso X un 12.-13. gs. spāņu vokālā mūzika.

“Veidojot programmu, mēs vadījāmies no impulsiem, ko saņemam no šodienas dzīves, no tās notikumiem, no apkārtējās vides,” stāsta vokālās grupas Putni vadītāja Antra Dreģe. “Svētā Hildegarde mūs savaldzinājusi jau sen. Viņa ir fascinējošā personība, kas ietver sevī tik daudz talantu… Šajā programmā seno mūziku kombinējām ar mūsdienu komponistu darbiem. Koncertā skanēs daudz Arvo Perta mūzikas, kura brīnišķīgi sasaucas ar Hildegardes garīgajām idejām. Vienojošā stīga noteikti ir garīgums un kods, kas ir ielikts mūzikā. Domāju, ka tas mūsdienu cilvēkiem ir ļoti svarīgi – redzēt seno kultūras mantojumu un kā tas spēj sadzīvot ar mūsdienu autoru darbiem.”

BINGENES HILDEGARDE (1098-1179), vācu mūķene un pirmā mūzikas vēsturē minētā profesionālā komponiste – sieviete, ir viena no savdabīgākajām un ietekmīgākajām viduslaiku personībām. Vācijā un visā Eiropā viņa bija pazīstama kā izcili apdāvināta mistiķe un praviete, imperatoru un pāvestu padomdevēja, kā arī daudzu teoloģisku, zinātnisku un medicīnisku grāmatu autore. Visas Hildegardes dziesmas ir garīga satura, viņa pati ir arī dzejas autore. Iedvesmu saviem darbiem un svētīgajai dzīvei Hildegarde smēlusies dievišķajās vīzijās, kuras viņu apmeklēja jau kopš agras bērnības. Mūzika viņai bija mistiska debešķīgās sfēru harmonijas atbalss. Kādā no saviem darbiem Hildegarde raksta: “Ir kāds spēks no mūžības, un šis spēks ir zaļš. No zaļā ir radītas debesis un zeme, un viss pasaules skaistums. Nav neviena radījuma, kurā mītošais iekšējais starojums nebūtu nācis no Dieva zaļā spēka.”

Vokālās grupas PUTNI repertuārā Sv. Hildegardes mūzikai ir īpaša vieta. Kopš 2006. gada pie klausītājiem nonākušas jau vairākas viņas mūzikai veltītas programmas. Hildegardes sapņi, kas 2021. gadā tapa kopā ar ērģelnieci Kristīni Adamaiti un latviešu komponisti Eviju Skuķi, atnesa daudz pozitīvu iespaidu no klausītājiem Rīgas un Kurzemes baznīcās, vairāk nekā 4000 skatījumus internetā, kā arī pilnas skatītāju zāles ovācijas garīgās mūzikas festivālā Beļģijā. Šogad programmā Hildegardes meditācija turpināsim sadarbību ar Kristīni Adamaiti. Tāpat mums pievienosies arī savdabīgi skaistās balss tembra īpašniece, dziesminiece Anta Eņģele, kas šoreiz ierastās ģitāras vietā spēlēs viņas īpašumā esošo monohordu. Mierpilnie Hildegardes opusi koncertā mīsies ar citiem viduslaiku dziedājumiem un ērģeļu darbiem. Tibetas skanošos traukus, vibrofonu un citas perkusijas kopā ar Putnu dziedātājām spēlēs Virdžīnija Laube – Vītiņa.

Kultūra iesaka

Kultūra iesaka

The website encountered an unexpected error. Please try again later.